Konferencja #SharingCyber2024, organizowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej, Ambasadę RP oraz polskiego Attaché Obrony w Rzymie, ma służyć budowaniu współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Sieć Badawcza Łukasiewicz reprezentowana była przez przedstawicieli Łukasiewicz – PIAP, w tym dyrektora instytutu, Piotra Szynkarczyka.
Jak przystało na wydarzenie międzynarodowe, licznie reprezentowane były zarówno strona włoska, jak i polska. Sektor publiczny pojawił się w postaci przedstawicieli włoskiego Dowództwa Wojsk Cyber, włoskiej Krajowej Rady ds. Badań Ministerstwa Obrony oraz naukowców z Centrum Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu w Genui. Sektor prywatny reprezentowały firmy Leonardo, Pluribus One i Dibri. Natomiast z Polski, oprócz delegacji Łukasiewicz – PIAP, przybyli przedstawiciele Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych, Dowództwa Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa, Wojskowego Instytut Łączności, Wojskowej Akademii Technicznej i Politechniki Warszawskiej a także przedstawiciele firm ICEYE, SEQRED i VECTOR SYNERGY.
Wydarzenie otworzył Ambasador RP w Rzymie, Ryszard Schnepf, dzięki którego uprzejmości udało się zorganizować kolejną edycję konferencji w Rzymie. Po ambasadorze wystąpił gen. Krzysztof Król, zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP.
Świat zmienił się dramatycznie, poza doniesieniami z Ukrainy i Bliskiego Wschodu, widzimy zaangażowanie militarne w niemal każdym miejscu świata. Rosja, Chiny, Iran czy Korea Północna, cztery zakątki niestabilności, zawiązują sojusz w rywalizacji z Zachodem. Cyberprzestrzeń stała się nowym obszarem, w którym prowadzona jest walka. Dlatego tutaj potrzeba naszego sojuszu.
Pierwszy panel dotyczył budowania wspólnych kompetencji w domenie cyber przez polskie i włoskie wojsko. Znana analityczka i publicystka Anna Maria Dyner poprowadziła interesującą rozmowę na temat bieżącej współpracy wojskowej z gen. Krzysztofem Królem, gen. Mariuszem Chmielewskim – zastępcą dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i płk. Michałem Majewskim z ECSC oraz stroną włoską: gen. Antonio Caruso – Szefem Włoskich Cyber Operations Division oraz gen. Giacomo Ghiglierio – szefem Cyber Operations Office.
Kolejne dyskusje z polskimi i włoskimi naukowcami poprowadziła Joanna Wziątek-Ładosz, a tematem panelu było budowanie kadry cywilnej i wojskowej, a szczególnie stan przygotowania personelu w Polsce i we Włoszech do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni. Wiedzą i doświadczeniami dzielili się: prof. Wojciech Mazurczyk z Politechniki Warszawskiej, płk Mariusz Jurkiewicz z Wojskowej Akademii Technicznej, dr hab. Wojciech Borowski z Wojskowego Instytutu Łączności oraz dr Luca Caviglione z National Research Council in Italy, dr Giuseppe Manco z Open Knowledge Technologies, prof. Luca Verderame z Uniwersytetu w Genui i Marco Di Liddo z Centro Studi Internationali.
Integracja polskich i włoskich firm technologicznych w ramach wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze cyberbezpieczeństwa była tematem ostatniego panelu, który poprowadziła dziennikarka „Gazety Prawnej” Anna Wittenberg. Paneliści reprezentowali sektor prywatny, a udział w panelu wzięli: gen rez. Krzysztof Swaczyński z firmy SEQRED, Michał Lipiński z ICEYE, Luigi Lupoli z Leonardo, Antonio Iannamirelli z Tesli oraz dr Luca Piras z Pluribus One.
Spotkania takie jak #SharingCyber2024 pomagają budować współpracę pomiędzy wojskiem, nauką i przemysłem, szczególnie w obszarze badawczo-rozwojowych w dziedzinie bezpieczeństwa, w którym Łukasiewicz – PIAP ma duże doświadczenie.