Polski robot bojowy PIAP HUNTeR zaprezentowany na eksperymentalnych ćwiczeniach FEX- Field Experimentation Exercises w trakcie Anakonda 23.

Polski robot bojowy PIAP HUNTeR zaprezentowany na eksperymentalnych ćwiczeniach FEX- Field Experimentation Exercises w trakcie Anakonda 23

W połowie czerwca 2023 inżynierowie Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów PIAP oraz Zakładu Automatyki i Urządzeń Pomiarowych AREX Sp. z o.o. z grupy WB zaprezentowali najnowszego robota instytutu o nazwie PIAP HUNTeR uzbrojonego w Zdalny Moduł Uzbrojenia ZMU-03 (z karabinem 12,7 mm i wyrzutnikami granatów dymnych) – na eksperymentalnych ćwiczeniach FEX na poligonie w Nowej Dębie.
Ponad tydzień w warunkach poligonowych przyglądano się możliwościom wykorzystania taktycznego tego typu platformy w perspektywie wdrożenia bezzałogowych platform lądowych w opracowywanej koncepcji Sztabu Generalnego WP – Future Task Force – batalionu przyszłości.
Pierwsze w historii Wojska Polskiego ćwiczenie eksperymentalne pozwoliły na zaprezentowanie systemu PIAP HUNTeR & ZMU-03 w działaniach zbliżonych do realnych przy czynnym udziale żołnierzy i pojazdów bojowych stanowiących wyposażenie Wojska Polskiego.
Tego typu ćwiczenia to zaproszenie ze strony Sił Zbrojnych do dialogu pomiędzy dowódcami i dostawcami technologii oraz pracy nad wspólnymi rozwiązaniami w wymagającym środowisku współczesnego pola walki.
PIAP HUNTeR to polski projekt bezzałogowego pojazdu lądowego, który może służyć do obserwacji i patrolowania granic, terenów wojskowych lub miejskich, a także do wsparcia ogniowego lekkiej piechoty czy osłony kolumny wojsk zmechanizowanych. Robot jest wyposażony w kamerę termowizyjną, kamerę dzienną, kamery jezdne oraz system komunikacji radiowej.

Robot PIAP HUNTeR został zaprezentowany na FEX ze Zdalnym Modułem Uzbrojenia ZMU-03 wyposażonym w karabin maszynowym 12,7 mm. Producentem wieży jest firma AREX z grypy WB, którą programiści z Łukasiewicz-PIAP i z AREX zintegrowali z panelem sterowania robota.

Zdalny Moduł Uzbrojenia ZMU-03 to opracowany przez AREX lekki system wieżowy wyposażony w karabin kal. 12,7mm (M2 Browning), 4 wyrzutniki granatów dymnych oraz głowicę obserwacyjną. Wyrób przeznaczony jest przede wszystkich dla lekkich pojazdów kołowych, w tym platform bezzałogowych. Głowica obserwacyjna wyposażona jest w kamerę dzienną, termowizyjna oraz dalmierz laserowy, umożliwiając wykrycie, rozpoznanie
i śledzenie obiektów na polu walki zarówno w warunkach dziennych, jak
i nocnych. Wieżyczka posiada również system stabilizacji karabinu oraz głowicy, a także wideotraker, dzięki którym operator może prowadzić precyzyjną obserwację oraz prowadzenie ognia w trakcie poruszania się pojazdu nosiciela w terenie. Sterowanie wieżą odbywa się ze stanowiska operatora zabudowanego na pojeździe lub zdalnie – za pomocą konsoli przenośnej PIAP lub z Osobistego Systemu Dowodzenia i Obserwacji U-GATE WB Electronics z Grupy WB.

PIAP HUNTeR to ponad 4 tony masy własnej, 470 cm długości, 220 cm szerokości, rozstaw osi 220 cm, a koła mają średnicę 1 m. Pojazd wyposażono w zawieszenie zależne typu 3-link z drążkiem Panharda, ze sprężynami śrubowymi i amortyzatorami o sterowanym tłumieniu. Pojazd napędzany jest przez dwa trakcyjne silniki elektryczne. Konstruktorzy Łukasiewicz-PIAP zastosowali blokadę mechanizmów różnicowych i dwie osie skrętne poprawiające dzielność terenową.

PIAP HUNTeR osiąga prędkość ok. 50 km/h (w zależności od wersji wyposażenia i zastosowania). Platforma wyposażona została w sześć kamer wysokiej rozdzielczości HD: dwie kamery jezdne, cztery kamery obrysowe.

Dodatkowo kamera systemu ZMU-03 może również wspomagać operatora przy sterowaniu platformą jak i przy wykonywaniu rekonesansu.
Zamontowany na pojeździe generator prądotwórczy zasila akumulator trakcyjny. Zastosowany hybrydowy układ zasilania pozwala zarówno na długą pracę robota jak i umożliwia ciche poruszanie się w trybie wyłącznie elektrycznym. Pojazd wyposażono w hamulce tarczowe, oraz hamulce postojowe. Sterowanie pojazdem odbywa się za pomocą konsoli przenośnej z możliwością podłączenia dodatkowego ekranu.
Podczas ćwiczeń robot PIAP HUNTeR został również zaprezentowany z współpracującym 320 kilogramowym robotem EOD – PIAP IBIS. Ciężki robot pirotechniczny PIAP IBIS może być sterowany z konsoli robota PIAP HUNTeR, może służyć jako wsparcie obserwacji dzięki zamontowanej głowicy PTZ z kamerą dzienno-nocną z zoomem oraz kamerą termowizyjną. Sterowanie radiowe robota EOD w sieci z robotem bojowym PIAP HUNTeR pozwala na wzajemne przekazywanie sygnału radiowego przedłużając zasięg operacyjnej jednej lub drugiej platformy bezzałogowej. Na obydwu pojazdach zamontowany był GPS (GNSS) dzięki czemu może dokładne położenie było wyświetlane na podkładzie mapowym panelu sterowania, na którym zaznaczana była również trasa przejazdu. Wysoka mobilność terenowa robota sprawdziła się w warunkach poligonu w Nowej Dębie.

https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=44307